Yabancı Bayraklı Yat İşlemleri - MotorYat Dergisi
Yabancı Bayraklı Yat İşlemleri
Tarih : 2011.11.03  15:50:12
Yabancı Bayraklı Yat İşlemleri
Yabancı Bayraklı Yat İşlemleri

Yabancı Bayraklı Yatlarla İlgili 9 No.lu Tebliğ 

06.11.2001 Tarih ve 24575 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Yabancı Yatlar Genel Tebliği, Türkiye Gümrük Bölgesi'ne giriş-çıkış yapan veya bu bölgede kışlayan yatların Türk limanları arasında seyrine veya limanda kışlamasına ilişkin usul ve esasların belirlenmesi amacıyla 4458 sayılı Gümrük Kanunu'nun 10. ve 131., 07.01.2000 tarihli; 2000/69 sayılı Bakanlar Kurulu kararının 25., Gümrük Yönetmeliği ile Turizmi Teşvik Kanunu'na ve Yat Turizm Yönetmeliği'ne dayanarak hazırlanmıştır.
Bu tebliğe göre;
Yabancı bayraklı yatlarda yat kayıt belgesinin (transit log), geçerlilik süresi 3 aydan 1 yıla uzatılmıştır. Ancak yatın kışlamaya bırakılması halinde kışlama süresi boyunca bu belge geçerlidir.
Belge yenilemelerde Liman Başkanlığı ve Gümrük Muhafaza Müdürlüğü'nün onayı yeterli olmaktadır.
Mürettebat, yatçı ve güzergah değişiklikleri, belgenin değişiklik sayfasında belirtilerek, Liman Başkanlığı'na onaylatılır.
Yabancı bayraklı yatlarda iş akdi veya vekaletnamesi olmak kaydıyla Türk gemi adamı çalıştırılabilir.
Kaptanlar, yat sahibi yatta olmadan yatları; gezi, spor ve eğlence amacıyla kullanamazlar. Yat sahibinin yazılı veya faks talimatı doğrultusunda, yat sahibinin veya ailesinin başka bir limandan alınması veya başka bir limana bırakılmasının gerektirdiği durumlarda, Liman Başkanlığı'ndan sefer izni alınarak, yat; sadece kaptan tarafından gidiş ve dönüşlerde kullanılabilir. Buna aykırı hareketlerde 815 sayılı Kabotaj Kanunu hükümlerine göre işlem yapılır.
06.11.2001 tarih ve 9 seri no.lu Gümrük Genel Tebliği'nin 6/c maddesinde; 'Yabancı bayraklı yatların Türkiye Gümrük Bölgesi'ne giriş ve bu bölgeden çıkışının takibi; Gümrük Muhafaza personeli tarafından yapılarak, buna ilişkin işlemler, yat kayıt belgesi üzerinden yürütülür.' dendiğinden, Gümrük Muayene Memurluğu'nca tekneyi pasaporta işleme işlemine son verilmiştir.
Ayrıca, yabancı bayraklı özel yatlarda hissedarlarının birinin Türk olması halinde, yat sahibinden, ailesinden yurtdışı ikametgahı aranmaz.
                                                                                                                                        www.motoryat.com 
4436 kez okundu
Diğer Mevzuat Haberleri
Adres: info@motoryat.com
 e-mail: info@motoryatdergisi.com
Aktif Ziyaretçi: 3 Bugün Gelen: 100 Dün Gelen: 411 Toplam Ziyaretçi: 886897
Copyright  2016 MotorYat Dergisi
|
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.
Proje Dinamik Bilgi Teknolojileri ve Yazlm Hizmetleri